GREATER JOHNSTOWN TROJANS BASKETBALL PLAYOFF SCOREBOARD

 

PIAA District VI Basketball Tournament Updated Brackets

Boys Class A

District VI Semifinals
#1 Juniata Valley vs #3 Bishop Carroll @ TBD, Monday 2/26 TBD
#2 Blacklick Valley vs #4 St. Joseph’s @ TBD, Monday 2/26 TBD

District VI Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Wednesday 2/28 TBD

District VI Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Wednesday 2/28 8:00 p.m.

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D7-4) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-2) TBD vs (D5-2) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-3) TBD vs (D3-2) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD

 

Girls Class A

District VI Semifinals
#1 Bishop Carroll vs #4 Portage @ TBD, Monday 2/26 TBD
#2 Juniata Valley vs #3 St. Joseph’s @ TBD, Monday 2/26 TBD

District VI Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Wednesday 2/28 TBD

District VI Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Wednesday 2/28 6:00 p.m.

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D9-3) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD
(D6-2) TBD vs (D5-2) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD
(D6-3) TBD vs (D10-1) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD

 

Class AA Boys

District VI Semifinals
#1 Bishop Guilfoyle vs #4 Homer-Center @ TBD, Tuesday 2/27 TBD
#2 Purchase Line vs #3 Bishop McCort @ TBD, Tuesday 2/27 TBD

District VI Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Thursday 3/1 TBD

District VI Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Thursday 3/1 TBD

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D9-3) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD
(D6-2) TBD vs (D7-4) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD
(D6-3) TBD vs (D5-1) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD
(D6-4) TBD vs (D7-2) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD

 

Class AA Girls

District VI Semifinals
#1 Blairsville vs#4 Bellwood-Antis @ TBD, Tuesday 2/27 TBD
#2 Bishop McCort vs #3 Penns Manor @ TBD, Tuesday 2/27 TBD

District VI Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Thursday 3/1 TBD

District VI Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Thursday 3/1 6:00 p.m.

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D7-7) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-2) TBD vs (D5-2) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-3) TBD vs (D9-2) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-4) TBD vs (D3-1) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD

 

Class AAA Boys

District VI Semifinals
#1 Richland vs #5 Central Cambria @ TBD, Monday 2/26 TBD
#2 Ligonier Valley vs #6 Mount Union @ TBD, Monday 2/26 TBD

District VI Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Wednesday 2/28 TBD

District VI Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Friday 3/2 8:00 p.m.

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D3-4) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD
(D6-2) TBD vs (D7-3) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD
(D6-3) TBD vs (D7-2) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD
(D6-4) TBD vs (D7-1) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD

 

Class AAA Girls

District V-District VI Subregional Quarterfinals
#8 Westmont Hilltop @ #1 Central (Martinsburg), Friday 2/23 7:00 p.m.
#7 Tyrone @ #2 Juniata, Friday 2/23 7:00 p.m.
#5 Everett @ #4 West Shamokin, Friday 2/23 7:30 p.m.

District V-District VI Subregional Consolation Games
1/8 Loser vs 4/5 Loser @ TBD, Monday 2/26 TBD
2/7 Loser vs #6 Central Cambria @ TBD, Monday 2/26 TBD

District V-District VI Subregional Semifinals
1/8 Winner vs 4/5 Winner @ TBD, Tuesday 2/27 TBD
2/7 Winner vs #3 Penns Valley @ TBD, Tuesday 2/27 TBD

District V-District VI Subregional Fifth Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Thursday 3/1 TBD

District V-District VI Subregional Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Thursday 3/1 TBD

District V-District VI Subregional Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Friday 3/2 6:00 p.m.

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D7-6) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-2) TBD vs (D7-4) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-3) TBD vs (D7-3) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-4) TBD vs (D7-2) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-5) TBD vs (D7-1) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD

 

Class AAAA Boys

District V-District VI Subregional Championship Game
#1 Huntingdon vs #3 Greater Johnstown @ Penn State Altoona, Saturday 2/24 1:00 p.m.

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D3-5) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-2) TBD vs (D7-4) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD

 

Class AAAA Girls

District V-District VI Subregional Championship Game
#1 Forest Hills vs #2 Bedford @ Pitt-Johnstown, Tuesday 2/27 TBD

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D7-3) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD

 

Class AAAAA Boys

District VI-District IX Subregional Championship Game
#1 Hollidaysburg vs #2 Central Mountian @ Penn State Altoona, Saturday 2/24 3:00 p.m.

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D10-2) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD

 

Class AAAAA Girls

District VI-District VIII-District IX Subregional Championship
#1 Obama Academy @ #3 Hollidaysburg @ Penn State Altoona, Saturday 2/24 5:00 p.m.

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D3-7) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD
(D6-2) TBD vs (D7-4) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD

 

Class AAAAAA Boys

District VI Championship Game
#1 State College vs #2 Altoona @ Penn State Altoona, Friday 2/23 8:00 p.m.

District VI-District VIII-District X Subregional Championship Game
(D6-2) TBD vs D8-1/D10-1 Winner @ TBD, Friday 3/2 TBD

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D7-3) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD
(D6-2) TBD vs (D7-4) TBD @ TBD, Saturday 3/10 TBD

 

Class AAAAAA Girls

District VI Championship Game
#1 Altoona vs #3 State College @ Penn State Altoona, Friday 2/23 6:00 p.m.

District VI-District VIII-District X Subregional Championship Game
(D6-2) TBD vs D8-1/D10-1 Winner @ TBD, Friday 3/2 TBD

PIAA First Round
(D6-1) TBD vs (D7-3) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD
(D6-2) TBD vs (D3-6) TBD @ TBD, Friday 3/9 TBD

PIAA District VI Basketball Tournament Scoreboard – 2/22/18

Girls Class A

District VI Quarterfinals
#2 Juniata Valley 63, #7 Saltsburg 15 F
#3 St. Joseph’s 51, #6 Williamsburg 34 F
#4 Portage 59, #5 Harmony 24 F

 

Class AA Boys

District VI Quarterfinals
#1 Bishop Guilfoyle 81, #8 Blairsville 50 F
#2 Purchase Line 67, #7 Penns Manor 47 F
#3 Bishop McCort 69, #6 United 29 F
#4 Homer-Center 72, #5 West Branch 49 F

 

Class AAA Girls

District V-District VI Subregional Quarterfinals
#3 Penns Valley 67, #6 Central Cambria 58 F

 

Class AAAA Boys

District V-District VI Subregional Semifinals
#1 Huntingdon 56, #4 Central (Martinsburg) 49 F
#3 Greater Johnstown 57, #2 Tyrone 56 F

D5/6-4A Semifinal: #3 Greater Johnstown at #2 Tyrone

The #3 Greater Johnstown Trojans travel to #2 Tyrone to open the District V – District VI Boys Class AAAA Tournament in the Semifinal Round. Coverage begins at 6:45 p.m., right here on 1230 WCRO and WCRO1230.com.

PIAA District VI Basketball Tournament Scoreboard – 2/21/18

Boys Class A

District VI Quarterfinals
#2 Blacklick Valley 44, #7 Ferndale 42 F
#3 Bishop Carroll 71, #6 Williamsburg 58 F
#4 St. Joseph’s 46, #5 Saltsburg 41 F

 

Class AA Girls

District VI Quarterfinals
#1 Blairsville 52, #9 United 24 F
#2 Bishop McCort 73, #7 Claysburg-Kimmel 44 F
#3 Penns Manor 40, #6 Bishop Guilfoyle 34 F
#4 Bellwood-Antis 89, #5 Homer-Center 65 F

 

Class AAA Boys

District VI Quarterfinals
#1 Richland 70, #8 West Shamokin 32 F
#2 Ligonier Valley 57, #7 Penns Valley 33 F
#6 Mount Union 48, #3 Juniata 33 F
#5 Central Cambria 77, #4 Bellwood-Antis 53 F

 

Class AAAA Girls

District V-District VI Subregional Semifinals
#2 Bedford 52, #3 Huntington 37 F

 

Class AAAAAA Girls

District VI Semifinals
#3 State College 50, #2 Mifflin County 46 F

MBB: Wake Forest at Pittsburgh

The Pitt Panthers play host to Boston College in an ACC Men’s Basketball showdown at The Pete. Coverage starts at 8:30 p.m., right here on WCRO-AM 1230.

PIAA District VI Basketball Tournament Scoreboard – 2/20/18

Class AA Boys

District VI First Round
#8 Blairsville 76, #9 Conemaugh Valley 63 F

 

Class AAA Girls

District V-District VI Subregional First Round
#6 Central Cambria 45, #11 Marion Center 33 F
#7 Tyrone 47, #10 Ligonier Valley 46 F
#8 Westmont Hilltop 43, #9 Penn Cambria 42 F

 

Class AAAA Boys

District V-District VI Subregional Quarterfinals
#4 Central (Martinsburg) 52, #5 Forest Hills 51 F

 

Class AAAAA Girls

District VI-District VIII-District IX Subregional Semifinals
#3 Hollidaysburg 39, #2 DuBois 24 F

PIAA District VI Basketball Tournament Scoreboard – 2/19/18

Class AA Girls

District VI First Round
#9 United 50, #8 Moshannon Valley 45 F

 

Class AAA Boys

District VI First Round
#8 West Shamokin 46, #9 Penn Cambria 38 F

 

Class AAAAA Boys

District VI-District IX Subregional Semifinals
#2 Central Mountain 51, #3 Bellefonte 33 F

MBB: Pittsburgh at Florida State

The Pitt Panthers go on the road to face Florida State in an ACC Men’s Basketball showdown. Coverage starts at 5:30 p.m., right here on WCRO-AM 1230.

LHAC Boys Championship: Greater Johnstown vs Bishop Guilfoyle

The Greater Johnstown Trojans meet the Bishop Guilfoyle Marauders for the Laurel Highlands Boys Basketball Championship tonight at Richland. Coverage begins at 7:45 p.m. on 1230 WCRO and WCRO1230.com.

2018 PIAA District VI Basketball Tournament Brackets Released

Boys Class A (Three Teams Advance To State Tournament)

District VI Quarterfinals
#7 Ferndale @ #2 Blacklick Valley, Wednesday 2/21 7:00 p.m.
#6 Williamsburg @ #3 Bishop Carroll, Wednesday 2/21 7:00 p.m.
#5 Saltsburg @ #4 St. Joseph’s, Wednesday 2/21 7:00 p.m.

District VI Semifinals
#1 Juniata Valley vs 4/5 Winner @ TBD, Monday 2/26 TBD
2/7 Winner vs 3/6 Winner @ TBD, Monday 2/26 TBD

District VI Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Wednesday 2/28 TBD

District VI Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Wednesday 2/28 8:00 p.m.

 

Girls Class A (Three Teams Advance To State Tournament)

District VI Quarterfinals
#7 Saltsburg @ #2 Juniata Valley, Thursday 2/22 7:00 p.m.
#6 Williamsburg @ #3 St. Joseph’s, Thursday 2/22 7:00 p.m.
#5 Harmony @ #4 Portage, Thursday 2/22 7:00 p.m.

District VI Semifinals
#1 Bishop Carroll vs 4/5 Winner @ TBD, Monday 2/26 TBD
2/7 Winner vs 3/6 Winner @ TBD, Monday 2/26 TBD

District VI Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Wednesday 2/28 TBD

District VI Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Wednesday 2/28 6:00 p.m.

 

Class AA Boys (Four Teams Advance To State Tournament)

District VI First Round
#9 Conemaugh Valley @ #8 Blairsville, Tuesday 2/20 7:00 p.m.

District VI Quaterfinals
8/9 Winner @ #1 Bishop Guilfoyle, Thursday 2/22 7:00 p.m.
#7 Penns Manor @ #2 Purchase Line, Thursday 2/22 7:00 p.m.
#6 United @ #3 Bishop McCort, Thursday 2/22 7:00 p.m.
#5 West Branch @ #4 Homer-Center, Thursday 2/22 7:00 p.m.

District VI Semifinals
1/8/9 Winner vs 4/5 Winner @ TBD, Tuesday 2/27 TBD
2/7 Winner vs 3/6 Winner @ TBD, Tuesday 2/27 TBD

District VI Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Thursday 3/1 TBD

District VI Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Thursday 3/1 TBD

 

Class AA Girls (Four Teams Advance To State Tournament)

District VI First Round
#9 United @ #8 Moshannon Valley, Monday 2/19 7:00 p.m.

District VI Quarerfinals
8/9 Winner @ #1 Blairsville, Wednesday 2/21 7:00 p.m.
#7 Claysburg-Kimmel @ #2 Bishop McCort, Wednesday 2/21 7:00 p.m.
#6 Bishop Guilfoyle @ #3 Penns Manor, Wednesday 2/21 7:00 p.m.
#5 Homer-Center @ #4 Bellwood-Antis, Wednesday 2/21 7:00 p.m.

District VI Semifinals
1/8/9 Winner vs 4/5 Winner @ TBD, Tuesday 2/27 TBD
2/7 Winner vs 3/6 Winner @ TBD, Tuesday 2/27 TBD

District VI Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Thursday 3/1 TBD

District VI Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Thursday 3/1 6:00 p.m.

 

Class AAA Boys (Four Teams Advance To State Tournament)

District VI First Round
#9 Penn Cambria @ #8 West Shamokin, Monday 2/19 7:00 p.m.

District VI Quarterfinals
8/9 Winner @ #1 Richland, Wednesday 2/21 7:00 p.m.
#7 Penns Valley @ #2 Ligonier Valley, Wednesday 2/21 7:00 p.m.
#6 Mount Union @ #3 Juniata, Wednesday 2/21 7:00 p.m.
#5 Central Cambria @ #4 Bellwood-Antis, Wednesday 2/21 7:30 p.m.

District VI Semifinals
1/8/9 Winner vs 4/5 Winner @ TBD, Monday 2/26 TBD
2/7 Winner vs 3/6 Winner @ TBD, Monday 2/26 TBD

District VI Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Wednesday 2/28 TBD

District VI Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Friday 3/2 8:00 p.m.

 

Class AAA Girls (Five Teams Advance To State Tournament)

District V-District VI Subregional First Round
#11 Marion Center @ #6 Central Cambria, Tuesday 2/20 7:00 p.m.
#10 Ligonier Valley @ #7 Tyrone, Tuesday 2/20 7:00 p.m.
#9 Penn Cambria @ #8 Westmont Hilltop, Tuesday 2/20 7:00 p.m.

District V-District VI Subregional Quarterfinals
8/9 Winner @ #1 Central (Martinsburg), Friday 2/23 7:00 p.m.
7/10 Winner @ #2 Juniata, Friday 2/23 7:00 p.m.
6/11 Winner @ #3 Penns Valley, Thursday 2/22 7:00 p.m.
#5 Everett @ #4 West Shamokin, Friday 2/23 7:30 p.m.

District V-District VI Subregional Consolation Games
1/8/9 Loser vs 4/5 Loser @ TBD, Monday 2/26 TBD
2/7/10 Loser vs 3/6/11 Loser @ TBD, Monday 2/26 TBD

District V-District VI Subregional Semifinals
1/8/9 Winner vs 4/5 Winner @ TBD, Tuesday 2/27 TBD
2/7/10 Winner vs 3/6/11 Winner @ TBD, Tuesday 2/27 TBD

District V-District VI Subregional Fifth Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Thursday 3/1 TBD

District V-District VI Subregional Third Place Game
TBD vs TBD @ TBD, Thursday 3/1 TBD

District V-District VI Subregional Championship Game
TBD vs TBD @ Mount Aloysius College, Friday 3/2 6:00 p.m.

 

Class AAAA Boys (Two Teams Advance To State Tournament)

District V-District VI Subregional Quarterfinals
#5 Forest Hills @ #4 Central (Martinsburg), Tuesday 2/20 7:00 p.m.

District V-District VI Subregional Semifinals
4/5 Winner @ #1 Huntingdon, Thursday 2/22 7:00 p.m.
#3 Johnstown @ #2 Tyrone, Thursday 2/22 7:00 p.m.

District V-District VI Subregional Championship Game
1/4/5 Winner vs 2/3 Winner @ Penn State Altoona, Saturday 2/24 1:00 p.m.

 

Class AAAA Girls (One Team Advances To State Tournament)

District V-District VI Subregional Semifinals
#3 Huntington @ #2 Bedford, Wednesday 2/21 7:00 p.m.

District V-District VI Subregional Championship Game
#1 Forest Hills vs 2/3 Winner @ Pitt-Johnstown, Tuesday 2/27 TBD

 

Class AAAAA Boys (One Team Advances To State Tournament)

District VI-District IX Subregional Semifinals
#3 Bellefonte @ #2 Central Mountain, Monday 2/19 7:00 p.m.

District VI-District IX Subregional Championship Game
#1 Hollidaysburg vs 2/3 Winner @ Penn State Altoona, Saturday 2/24 3:00 p.m.

 

Class AAAAA Girls (Two Teams Advance To State Tournament)

District VI-District VIII-District IX Subregional Semifinals
#3 Hollidaysburg @ #2 DuBois, Tuesday 2/20 7:00 p.m.

District VI-District VIII-District IX Subregional Championship
#1 Obama Academy @ 2/3 Winner @ Penn State Altoona, Saturday 2/24 5:00 p.m.

 

Class AAAAAA Boys (Two Teams Advance To State Tournament)

District VI Championship Game
#1 State College vs #2 Altoona @ Penn State Altoona, Friday 2/23 8:00 p.m.

District VI-District VIII-District X Subregional Championship Game
(D6-2) TBD vs D8-1/D10-1 Winner @ TBD, Friday 3/2 TBD

 

Class AAAAAA Girls (Two Teams Advance To State Tournament)

District VI Semifinals
#3 State College @ #2 Mifflin County, Wednesday 2/21 7:00 p.m.

District VI Championship Game
#1 Altoona vs 2/3 Winner @ Penn State Altoona, Friday 2/23 6:00 p.m.

District VI-District VIII-District X Subregional Championship Game
(D6-2) TBD vs D8-1/D10-1 Winner @ TBD, Friday 3/2 TBD